Sekretar stranke SDS Božo Predalič si avtorske pravice v letu 2018 predstavlja po svoje. Namreč, če najde fotografijo na spletu, potem jo lahko izkoristi za to, da ustvari #fakenews. In ko mu lastniki povedo, da je ta fotografija avtorsko delo in je bila ustvarjena leta 2016 in ne 2018, kot trdi on, potem utihne.
- Božo Predalič / Martin Krpan ni bil resnična oseba!!!
- Božo Predalič, tako se ne uporablja Twitter
- Avtorske pravice na internetu – ni vse kar je na internetu last vseh!
Na tviterju je Božo Predalič danes zjutraj objavil tvit, kjer je želel pokazati, kako vihrajo rdeče zastave v Kopru leta 2018.
To ni Oktobrska revolucija v Rusiji,
to je Koper 2018 pic.twitter.com/wRy4cSWcmI— Božo Predalič (@BozoPredalic) October 2, 2018
Fotografijo je našel na spletu. Pri tem je pozabil omeniti, da ni bila posneta v letu 2018, kot je trdil v tvitu, ampak leta 2016 – posnel jo je fotograf Aleš Beno in je last časnika Finance. Ko ga je Petra Sovdat na to opozorila se je začelo z izgovori:
Slika je javno objavljena na medmrežju
če imate težave s tem da sliko, ki jo javno objavite uporabi še kdo potem je pač ne objavite ali pa v vodnem tisku na njo napišite, da je nihče ne sme objaviti
Ni bila uporabljena v kom. namen, če pa ste v finančni stiski račun pošljite meni— Božo Predalič (@BozoPredalic) October 2, 2018
Očitno se ljudje še vedno ne zavedajo, da ni vse, kar najdejo na internetu last vseh. Tudi to, da se potvarjanje novic slej kot prej odkrije. In v tem primeru je bil plan Boža Predaliča razkrinkan v zelo kratkem času.
hm …
1) fotografija je bila posneta v Kopru leta 2016
2) fotografija je last Časnika Finance – kakšnega odkupa fotografije z vaše strani pa tudi nismo dobili … kako se je potem lahko znašla pri vas?— Dizzy (@JureMakovec) October 2, 2018
Mogoče pa se je pri vsakem tvitu stranke SDS in njenih podpornikov potrebno vprašati točno to – gre #fakenews? V bistvu odgovora ne bom niti zapisal, saj je zelo jasen, kajne?