Social distancing socialno distanciranje ostanidoma Social distancing socialno distanciranje ostanidoma

Social distancing / socialno distanciranje / #ostanidoma

V teh dneh ste verjetno že zasledili besedno zvezo v povezavi s koronavirusomsocial distancing / socialno distanciranje / družbeno distanciranje in #ostanidoma. Če je še niste, jo boste v naslednjih dneh, ko bo veliko upanja položeno na njeno razumevanje, predvsem pa na upoštevanje ukrepov, ki jih predlagajo strokovnjaki.

Social distancing / socialno distanciranje / družbeno distanciranje (izraz za ukrep, ki se uporablja za določena dejanja, ki jih odgovorni sprejmejo, da ustavijo ali upočasnijo širjenje močno nalezljivih bolezni) bo moral postati del našega življenja. Cilj socialnega distanciranja je zmanjšati verjetnost stika med osebami, ki prenašajo okužbo in osebami, ki niso okužene – in s tem seveda zmanjšanje novih okužb in v končni fazi tudi smrti.

Socialna distanca je najučinkovitejše v primeru, ko se okužba prenaša kapljično (kašelj ali kihanje), z neposrednim fizičnim stikom, ali pa s posredim – z dotikom kontaminirane površine …

Glede na amplitudo širjenja koronavirusa po Sloveniji, bo potrebno začeti z ukrepi, ki niso prijetni, predvsem pa, ki nam bodo precej spremenili življenje. Začelo se je že zapiranje vrtcev, zapiranje šol, zapiranje podjetij, prepoved druženja večjih skupin, tudi javni transport bo na udaru. V končni fazi  “karantena” in to, da ostanemo doma in za nekaj časa prekinemo naše vsakodnevne rituale – hoja na fitnes, kavice v družbi, itd …

Življenje se bo spremenilo in to bo imelo vpliv na vsakogar v Sloveniji.

Socialno distanciranje prinaša tudi negativne stvari. Ljudje se počutijo osamljene, zmanjša se produktivnost, če delamo od doma, predvsem pa izgubimo možnost interakcije z ostalimi, kar povzroči za marsikoga veliko spremembo v njegovem življenju in načinu funkcioniranja.

Ti ukrepi, ki so nadaljevanje tistih prvih, ki pa jih na žalost ljudje nismo dovolj upoštevali, bodo povzročili še več nelagodja in še več ljudi bo v strahu in paniki postalo še bolj nerazsodnih … Ampak so potrebni.

Sedaj bi morali že začeti razmišljati o tem, predvsem pa bi se morali zavedati, da je na nas samih, da se soočimo s  koronavirusom, saj nam je sedaj postalo jasno, da se napotkom in navodil ne znamo držati in imamo občutek, da več vemo kot pa vsi strokovnjaki skupaj.

Poleg tega se je potrebno zavedati, da je tole prva pandemija v času družbenih omrežij, kjer je vsak strokovnjak za vse. Da je toliko zavajajočih informacij ljudi, ki želijo svojih pet minut slave, da moramo biti precej pazljivi pri tem komu verjamemo.

Ljudje imamo mnenje o vsaki stvari. In prav je tako. Ampak v teh trenutkih moramo bolj zaupati znanosti, kot pa našim strahovom in informacijam, ki jih dobimo na družbenih omrežjih in na podlagi katerih si ustvarimo mnenje.

Uradne informacije so na voljo:

Na brezplačni telefonski številki 080 1404 lahko dobite informacije vsak dan med 8. in 20. uro.

Nacionalni inštitut za javno zdravje in pristojni resorji so pripravili natančna navodila za različne ciljne javnosti:

Ali vas skrbi, da ste okuženi? 

Če ste se zadrževali na območjih z izbruhom koronavirusa oziroma ste bili v stiku z nekom, ki prihaja s takšnega območja, in ste zboleli (kašelj, vročina, težko dihanje), prosimo, da:

  • Ostanete doma in se izogibajte stikom z ljudmi.
  • Pokličete osebnega zdravnika oz. dežurnega zdravnika v najbližji dežurni ambulanti, če kličete izven delovnega časa vašega zdravnika.
  • Zdravnik bo potrdil ali ovrgel sum na okužbo. Če bo sum upravičen, vas bo napotil na najbližjo zdravstveno ustanovo – vstopno točko za odvzem brisa.
  • Do te zdravstvene ustanove se peljite z osebnim avtomobilom in ne z javnim prevozom (vlak, avtobus, taksi). Kašljajte v robec ali rokav. Pred odhodom od doma si umijte roke z vodo in milom.
  • Zdravnik, ki vam bo vzel bris, bo glede na vaše zdravstveno stanje ocenil, kje boste počakali na rezultate testa.
  • Po prejemu rezultata vas bo zdravnik obvestil o nadaljnjih ukrepih.

Ukrepi v zdravstvenih zavodih

Slovenija je bila ena prvih evropskih držav, ki je kmalu po izbruhu okužb na Kitajskem vzpostavila testiranje za potrditev virusa. NIJZ je za zdravstveno osebje in epidemiologe pripravil natančna navodila za ravnanje.

Pripravljena in objavljena so bila navodila za epidemiološko spremljanje obolelih in spremljanje oseb, ki so bile v stiku z osebo s potrjeno okužbo. Vsi javni zdravstveni zavodi so dobili tudi navodila za obravnavo oseb s sumom na nov koronavirus v osnovnem zdravstvenem varstvu in v bolnišnicah.

Vlada RS je iz blagovnih rezerv sprostila zalogo dodatne zaščitne opreme, namenjene izključno zdravstvenemu sistemu. 9. 3.: Ministrstvo za finance takoj sprosti proračunske rezerve za nabavo osebne zaščitne opreme resorjem, ki bodo izvajali javno naročanje za potrebe sedanjih razmer. Slovenija se prek evropskega javnega naročila pridruži nabavi 500.000 kosov zaščitnih mask

V večini bolnišnic po Sloveniji velja popolna prepoved obiskov.

Ukrepi v domovih za ostarele

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je zaradi naraščajočega števila okuženih s koronavirusom v Sloveniji in zaradi varovanja zdravja stanovalcev danes vsem izvajalcem predlagalo, da takoj uvedejo popolno prepoved obiskov v domovih za starejše. Ustrezno ukrepanje je primarna skrb, naloga in obveza vseh izvajalcev storitev za starejše s ciljem zaščite zdravja uporabnikov storitev.

Ukrepi v vrtcih in šolah

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je vzgojno-izobraževalnim, visokošolskim in raziskovalnim zavodom pripravilo navodila, v katerih izpostavljajo predvsem dosledno izvajanje preventivnih ukrepov za preprečevanje okužb (dosledno umivanje rok otrok in zaposlenih, higiena kašlja) in predlagajo, da v zavodih vsebine na temo koronavirusa obravnavajo tudi v okviru vzgojno-izobraževalnega dela z različnih vidikov, kot so zdravstveni, psihološki, nalezljive bolezni kot družbeni pojavi, kritični odnos do informacij itd.

Vsem vprašanjem glede preventivnih ukrepov, povezanih s koronavirusom, je ravnateljem, učiteljem, staršem in otrokom na voljo poseben e-poštni naslov [email protected].

Social distancing socialno distanciranje ostanidoma
Social distancing socialno distanciranje ostanidoma