Včeraj sem imel priložnost testirati Apple Vision Pro in Meta Quest 3. Napravi, ki povežeta digitalni svet s fizičnim preko “očal” in bosta precej spremenili naše dojemanje sveta, predvsem pa bosta prineseli nekaj novega v naš že ustaljen način življenja. Navdušen nad kvaliteto in preprostostjo uporabe, predvsem pa z neskončno možnostmi, ki jih ti dve napravi omogočata. Hvala Davor in Mitja za tale izlet v nek nov svet, ki nas čaka za vogalom!
- NLB končno omogoča Apple Pay
- Vozniki ročno prižgite luči v primeru slabše vidljivosti, megle ali dežja
- Kdo je najbogatejši človek na svetu? Bernard Arnault
Pred časom je Apple predstavil Apple Vision Pro – “smučarska očala,” ki imajo zunanji priključek za baterijo, poganja jih visionOS, vsa magija pa se dodaja na micro-OLED zaslonu z ločljivostjo 4K, ki je pred našim očesom. Procesor M2 in nov procesor R1, ki skrbi za podatke 12 kamer, petih senzorjev in šestih mikrofonov. Cena? 3499 dolarjev preko luže. Pri nas se še ne prodajajo.
- Kaj pomeni uporaba Apple Vision pro v praksi? Kot sem omenil, sem imel včeraj priložnost testirati oba produkta. Glede na to, da je to prvi produkt Applea na tem področju, lahko seveda še pričakujem izboljšave, predvsem pa simplifikacijo vsega. Namreč na začetku potrebuješ nekaj časa, da nastaviš vse skupaj in da ti postane jasno, kako vse skupaj deluje.
Ker se je v zadnjem času pojavilo ogromno posnetkov, kako ljudje po svetu hodijo z Apple Vision Pro očali in pri tem mahajo z rokami – ja, dejansko je to to. S prsti premikaš stvari s pinčanjem jih zapiraš in predvsem si navdušen nad vso tehnologijo, ki jo je Apple uspel združiti v eno napravo. Prostor postane nekaj povsem drugega, kot smo bili navajeni, in če smo pred 20 leti sanjali o teh napravah, so to sedaj realnost. Tukaj in zdaj. Samo čas bo pokazal, kako jih bomo znali izkoristiti, ampak mene ne skrbi za to, saj bodo na ta vlak zagotovo skočili prvi igričarji in tisti iz sveta pornografije. Vendar, možnosti je neskončno, predvsem pa so možnosti uporabe teh očal dejansko lahko zelo uporabne.
Sam si predstavljam, da s temi očali grem na treking v Himalajo, vendar to počnem doma na trenažerju, ki se odziva na naklon poti in s pomočjo zunanjih naprav, ki jih bom priključil na samo napravo, poskrbi za manjšo količino kisika v zraku. Ne bo mi potrebno potovati na drug konec sveta in bom tako bolj ekološki. Seveda izkušnja ne bo enaka, vendar bo pa zelo dober približek temu, o čemer smo vrsto let sanjali.
Niti ne dvomim, da bo Strava skočila na ta vlak in bo možnost kolesarjenja s temi očali postalo nekaj vsakdanjega. S tem, da kolesarjev na trenažerjih ne bo ogrožal noben voznik. In tako naprej ..
Da o koncertih, ko se boš lahko nastopajočega gledal iz vseh možnih kotov ali pa si ogledal naslednji Super Bowl s pomočjo teh očal, niti ne omenjam.
Kaj me je zmotilo? Malce daljši čas “kalibracije”. Zunanja baterija, ki je priklopljena na očala. Zvok, ki je bil vsaj zame pretih. Dostop do interneta preko WiFi povezave, da vse skupaj deluje (ni še možnosti mobilnega interneta( In prvih pet minut, da sem se navadil vseh gesturjev. Potem pa sem ugotovil, da imam dejansko telefon znotraj svojih očal in se temu primerno tudi obnašal. Seveda sem bil čuden za “zunanji” svet, ampak v svojem svetu sem užival. In ni hudič, da ne bom čez leto dni s frendi pil pijačo, čeprav bodo med nami tisoč kilometrske razdalje, vendar nas bo tehnologija povezala na takšen način.
- Po Apple Vision Pro sem dobil v roke še Meta Quest 3 – tretjo napravo podjetja Meta (Facebook), ki ima precej podobno featurje kot Apple Vision Pro. Glede na to, da so jo v tem času že izboljševali, se to tudi pozna na sami napravi, predvsem pa uporabniški izkušnji.
Cena Meta Quest 3 je 499 dolarjev. Pri uporabi si pomagaš z dvema “igralnima ročkama,” ki sta precej podobni tistim iz Playstationa in precej preprosta za uporabo. Sistem je precej bolj preprost kot pri Apple Vision Pro in tudi precej lažji za samo uporabo. Ima zelo dober zvok in predvsem izkušnja gledanja filma je vrhunska – kot da bi gledal film v najboljši kinodvorani vendar sam.
Uporaba “ročk” je preprosta in se jo precej hitreje navadiš kot “pinčanje” in deluje zelo dobro v virtualnem prostoru. Naprava ima svojo notranjo baterijo, vendar za to ni nič kaj težja. Poganja jo Quest software, ki bazira na Androidu in je povsem preprost za uporabo.
Meta Quest 3 bo po mojem mnenju zasvojil mlajšo publiko in tiste, ki želijo dokaj poceni napravo in dobro izkušnjo. Za tiste, ki želijo več, bo poskrbel Apple.
Kljub temu, da nisem več mlad, pa me je tole zopet navdušilo in dejansko obstaja možnost, da bo nekaj iz tega projekta. Predhodni poskusi so se namreč precej izjalovili!