Screenshot Screenshot

Boksarka Imane Khelif je rojena kot ženska z ženskimi spolnimi organi / zgodba, ki buri duhove

Danes so interneti polni zgodb o boksarki Imane Khelif iz Alžirije in italijanski boksarki, ki je predala dvoboj. Zgodba ni tako preprosta, kot je večina zaključkov komentatorjev. Ne gre za moškega boksarja, ampak gre za Imane Khelif, ki je rojena kot ženska z ženskimi spolnimi organi, in ne za nekoga, ki se je odločil, da je pač ženska. To ni primer Lia Thomas, ki je povsem drugačen in s tem nima veze. Predvsem pa tole ni tema, kjer bi vsak, ki ima tri sekunde časa, lahko po mili volji pametoval. Na prvo žogo pa res vse skupaj izpade, kot da moški na olimpijskih igrah lahko na očeh javnosti pretepajo ženske v ringu. Kaj pa je res?

Ko sem prvič videl to zgodbo in vse naslove v medijih, sem se odločil, da si vseeno vzamem malce več časa in da dejansko poskušam najti informacije o tem primeru. V bistva sta dve osebi, ki jima je olimpijski komite dovolil nastop na olimpijskih igrah kljub povečanemu testosteronu.

Ti dve osebi nista transspolni, ampak sta ženski. Gre za Lin Yu-Ting iz Tajvana in Imane Khelif iz Alžirije. Obe sta že nastopali svetovnih prvenstvih in Imane tudi na olimpijskih igrah v Tokiu.

Dejstvo je, da je Imane Khelif rojena kot ženska z ženskimi spolnimi organi. Ni menjala svojega spola, kar ji marsikdo očita. Ima pa Swyer sindrom – ker je rojena z ženskimi reproduktivnimi organi, ob ustrezni hormonski terapiji lahko tudi zanosila, medtem ko otroka pač ne more zaploditi – ergo, je ženska. V Tokiu je izgubila v četrtfinalu. Osvojila srebro na svetovnem prvenstvu leta 2022. Leta 2023 pa ji je IBA prepovedala tekmovati.

Lin Yu-Ting ima dve medalji s svetovnih prvenstev leta 2018 in 2022. Lansko leto ji je bila odvzeta bronasta medalja in je bila diskvalificirana.

Kaj se je torej zgodilo, da nista smeli nastopati? Verjetno se kdo spominja atletinje Caster Semenye? Takrat se je začelo govoriti o DSDju (differences of sex development) in takrat so se začela odpirati vprašanja glede tega. Od tega je minilo že nekaj časa in stvari so dobile svoje mesto, predvsem pa to ni nekaj, kar ne bi bilo poznano. Tudi pri teh dveh osebah, ki sta omenjeni.

Težava je nastala, ko je predsednik IBA nekoč na Telegramu zapisal, da imata ti dve športnici XY kromosom. V bistvu pa so zgolj ugotovili, da imata povečano raven testosterona, ki je lahko višja tudi pri bioloških ženskah, recimo zaradi dopinga. In zato sta bila izločeni.

Zato je vsako zavajanje s tem, da sta to moška, povsem neprimerno. Ni vse to tako preprosto.

Problem je, ker se se med seboj ločijo pravila panožnih organizacij na nivoju države ali pa svetovnih prvenstev in na olimpijskih igrah. Ko bodo vse te stvari usklajene in bo o tem določen konsenz, predvsem pa se o zdravstvenih statusih oseb ne bo pogovarjal v javnosti brez vsakega predznanja, bo precej vse drugače.

Konec koncev je dejstvo, da sta ti dve osebi že tekmovali in trenirali kot ženski že ves čas svoje kariere. In to, da se sedaj odpirajo takšna vprašanja, je seveda povsem neprimerno.

Ne, moški ni pretepel ženske v ringu, kot je danes zapisalo več medijev. In prav bi bilo, da bi se o tej temi poročalo pravilno, predvsem pa brez hujskaštva. Ampak kako bi lahko pričakoval kaj takšnega.