Skupina 37 slovenskih nevladnih in civilnodružbenih organizacij je na ministrstvo za zunanje in evropske zadeve, vlado, državni zbor in predsednico republike naslovila odprto pismo, v katerem pozivajo k jasnemu nasprotovanju represivnim ukrepom izraelske vlade zoper palestinske in mednarodne organizacije s področja človekovih pravic.
Pismo, ki ga je pripravil inštitut Danes je nov dan v sodelovanju s Pravno mrežo za varstvo demokracije in Gibanjem za pravice Palestincev, izraža podporo in solidarnost organizacijam, ki se soočajo z naraščajočimi pritiski, kriminalizacijo in finančnim izčrpavanjem, usmerjenim zlasti v tiste, ki dokumentirajo in obravnavajo kršitve mednarodnega prava.
Podpisnice z zaskrbljenostjo spremljajo pričevanja palestinskih organizacij o okrepljenih prizadevanjih izraelske vlade za razgradnjo neodvisne civilne družbe in zatiranje organizacij, ki ščitijo človekove pravice. Po njihovih navedbah Izrael uporablja finančne, pravne in upravne mehanizme kot sredstvo za utišanje kritičnih glasov ter onemogočanje njihovega delovanja. Ti ukrepi naj bi bili del širše strategije, katere cilj je zaščititi Izrael pred nadzorom in mednarodno kritiko.
Kot primer ukrepov izraelskih oblasti organizacije navajajo:
- Zakon, ki bi uvedel 80-odstotni davek na financiranje civilnodružbenih organizacij v Izraelu s strani drugih držav.
- Zakon, ki bi kriminaliziral sodelovanje z Mednarodnim kazenskim sodiščem z zapornimi kaznimi do 5 let za pričanje ali dokumentiranje izraelskih vojnih zločinov.
- Direktivo, ki omogoča zavrnitev ali odvzem obstoječe registracije mednarodnim nevladnim organizacijam, ki delujejo na okupiranih palestinskih ozemljih.
- Že sprejeti zakon, ki razširja omejitve vstopa in nedržavljanom prepoveduje vstop ali prebivanje v Izraelu na podlagi široko opredeljenih političnih stališč.
Podpisnice pričakujejo, da bo Slovenija – kot država, ki poudarja pomen človekovih pravic in mednarodnega prava – jasno nastopila proti takšnim poskusom utišanja civilne družbe ter se odzvala na pozive palestinskih organizacij, ki nujno potrebujejo mednarodno solidarnost.
Javno pismo je v celoti dostopno tukaj.