Nekoč sem bil navdušen nad Hoferjem, ampak časi se spreminjajo. Spomnim se časov, ko je bil njihov prihod na slovenski trg nekaj svežega. Preprost koncept, razumne cene, presenetljivo dobra kakovost in občutek, da nekdo razume potrošnika. Ni bilo nepotrebnega blišča, ni bilo marketinškega balasta. Samo izdelki in cena. In to je delovalo. Hofer je bil dolgo časa primer trgovca, ki je znal narediti nekaj drugače. Veliko lastnih blagovnih znamk, ki so pogosto presenetile s kakovostjo. Tu pa tam tudi kakšen slovenski izdelek, ki je dal občutek, da prostor na policah obstaja tudi za lokalne proizvajalce. In blagovne znamke, ki so bile po ugodnih cenah.
- Hofer oglas / Eva in Rale / ne može nam niko ništa
- Moje ime je Roni in sem odvisen od Hofer pikantnega humusa
- Hofer prepovedal prodajo časopisa Kralji ulice pred svojimi trgovinami in pogrom na družbenih omrežjih
Časi se spreminjajo. Pred kratkim so sprejeli poslovno odločitev, da na policah ne bo več izdelkov slovenskega porekla in ostalih blagovnih znamk, kot smo jih bili vajeni. Namesto tega bodo v ospredju njihove lastne blagovne znamke. Poslovno gledano je odločitev razumljiva. Lastne znamke pomenijo več nadzora nad verigo, večjo maržo in bolj enotno ponudbo. To je logika diskontnega modela.
Ampak potrošnik ni vedno samo excel tabela. Včasih potrebuje tudi občutek. Občutek, da z nakupom podpira nekaj lokalnega ali blagovno znamko, ki si jo zaželi. Da ni vse samo optimizacija stroškov in logistike. Da ni vsaka polica v vsaki državi popolnoma enaka.
In prav to je bil del šarma, ki ga je Hofer nekoč imel. Ni šlo za to, da bi kupoval samo slovenske izdelke ali ostale blagovne znamke. Daleč od tega. Šlo je za ravnotežje. Nekaj, kar ni samo del centralno planirane ponudbe.
Ko ta del izgine, postane trgovina precej bolj generična. Ena izmed mnogih. Razumem njihovo odločitev. Res jo. Trgovci niso dobrodelne organizacije in njihova naloga ni, da rešujejo lokalno gospodarstvo. Njihova naloga je ustvarjati dobiček. In lastne blagovne znamke so pri tem precej učinkovito orodje.
Ampak potrošnik ima tudi svojo odločitev. Moja je precej preprosta. Če je trgovina postala samo še ena uniformirana izkušnja z izdelki lastnih blagovnih znamk, potem zame izgubi del razloga, zakaj sem sploh hodil tja. In zato bo Hofer v prihodnosti precej verjetno na mojem seznamu trgovin dobil status: preskoči.
Brez zamere. Brez drame. Samo še en majhen primer, kako lahko poslovna odločitev spremeni odnos potrošnika do blagovne znamke. Hofer, zbogom in hvala za vse ribe.
p.s.: da ne omenjam oglasov, ki jih zadnje čase vidim na TVju. Ne, to ni več to!
No, sam na to ne gledam tako drastično. Odločitev vsakega trgovca je kaj bo prodajal. In ravno Hoferjeve blagovne znamke so tisto, kar me vrača v njegove trgovine odkar so v Sloveniji. Prej sem jih obiskoval v Avstriji. Vsak pa se sam odloci kaj in od koga bo nabavljal. Vesel sem da se je toliko slovenceljnov odločilo da bojkotirajo Hofer, bo vsaj mnogo manjša gneča pri blagajnah.
In, Roni, kje boš nabavljal. Svoj pikantni humus zdaj? Vprašam za prijatelja
Že dolgo nimajo več tistega humusa :)
Sam sem ga začel delati po svoji recepturi :)
Česar ne prodajajo, noben ne potrebuje. So samo kaprice. Jaz sem v hoferju skoraj vsak dan in v druge trgovine praktično ne hodim, ker tam ali nič ne potrebujem ali pa so cene toliko višje za iste stvari. Pardon, v Eurospin še grem, ampak tam tudi imajo samo svoje blagovne znamke. Pa imam direktorsko plačo.
Jaz imam pa rad Manner napolitanke in Coca Colo :)
Sem enakega mnenja kot avtor zapisa. Sam se zahajal v Hofer, ker si dobil vse kar mi je ustrezalo, pa če tudi je bila cena malo višja. Od kar imajo neko svojo vizijo po zamenjavi izdelkov, jih naj kar imajo. Pa še po teh debilnih reklamah, ki se vrtijo po tv, me je odvrnilo, da bi prestopil njihov prag.
Pomojem je preveč trgovcev in par jih bo zaprlo med njimi tudi ta Hoferček
Še vedno bodo prodajali Barcaffe in alpsko mleko le, da bodo slovenski izdelki uvrščeni v tedenske akcijske izdelke in ne med redno ponudbo. Isto je naredil Dm in vsi bodo sledili ne se bat.
Pa nevem kako je lahko vsem useeno kaj dajo v svoje telo??? Naši slovenski izdelki naj bi bili kvalitetni!! Ne razumem zakaj so sprejeli tako odločitev o izvažanju iz Avstrije, nemčije …. plus tudi cene so zato posledično višje! Mene ne bo več videl hofer. Res kar žalostno za slovenske potrošnike.
Lp.
Se strinjam z zapisanim, dalj časa že opažam, davjim zmanka izdelkov, tudi lastne blagovne znamke. Pa se zoped pojavijo čez 2 meseca. Veliko pa jih je kar izginilo iz polic. Tako da ne ukinjajo damo drugih blagovnih znamk ampak redčijo tudi svojo – za mene se je izbira preveč skrčila tako da sem začel hoditi drugam. Škoda, do pred 3h-4h mesecev je bil moja prva izbira!
Hofer se ima in bo se imel proizvode Slovenskega porekla, samo prebrat je treba, kaj pise na artiklu.
Mene Hofer še ni videl.
Najraje grem v Kmetijsko zadrugo in podpiram domače pridelovalce. Vedno več Slovencev je takega mnenja, zato so te trgovine vedno bolj obiskane.
ja če si slovenski izdelki tako dragi da ji noben skor ne kupuje in večinoma gre v dpis. Nobeden sebi škode noče delati. Da ste kupovali bi se prodajalo,kaj zdaj pametujete
Nekaj podobnega sem sam premleval že nekaj časa. Po moje od prve “primerjalne” reklame naprej. Zdi se mi nefer primerjati ceno lastne trgovske znamke s ceno originalnega izdelka v poimensko naštetih “klasičnih” trgovinah. Hoferjevo River kolo v Hoferju z Coca-colo v Sparu recimo. Ko sem doma omenil, da bom nehal hoditi v Hofer je bilo vse narobe, češ, kaj se grem in podobno. Pa sem se kar navadil. Malo bilj je potrebno pogledati cene in se vedno najde ugoden nakup drugje
Pa tudi jebi ga, Alpsko mleko je pač Alpsko mleko in ne neko generično trajno milfa mleko.
Tudi sama sem bila veliki potrošnik v hoferju, bil je moja 1. izbira.
Njihov projekt pa me ne premami več. Res so imeli slasten humus in kar nekaj odličnih in kvalitetnih izdelkov, ki jih sedaj ne zasledim več.
Raje plačam kakšen euro več in kupim to, kar mi je všeč, pa drugje…..
Škoda,mi smo največ kupovali v Hoferju,čeprav nas je jezilo,da je kvaliteta njihovim izdelkom po covidu padla
( toaletni papir,pap. brisače,sir,…),
Sedaj pa res ne vem,po preveč stvari je potrebno v drugo trgovino, tako sem v zadnjih mesecih Hofer že večkrat izpustila.
Res škoda,ampak nimamo kaj,se bomo vrjetno tudi na to navadili.