Desni pol slavi, ker je včeraj na referendumu padel zakon o dodatku k pokojninam kulturnikom. Njihova agitacija in zavajanje je obrodilo sadove in njihovi volivci so množično odšli na volišča in z 92 odstotki proti dosegli svoj cilj. Duh Tita tako še naprej ostaja z nami, saj je zakon, ki bi se spreminjal in urejal iz leta 1974. Še en dokaz več, da pač nekateri živijo v preteklosti …
- Referendum o dodatku k pokojninam: zakaj bojkot ni poraz
- Na posvetovalnih referendumih smo se odločili štirikrat ZA / odlična volilna udeležba
- SdSovci na stojnicah zavajajo / referendum ne bo odločal o koncu plačevanja RTV prispevka
Sedaj bodo ponosno mahali z rezultati referenduma in si pripisovali zmago ljudstva. Kajti v njihovem svetu “kulturnik” ni nekdo, ki gradi identiteto naroda, ampak lenuh, ki živi na tuj račun. Če si se kdaj vprašal, kako pride do tega, da se v moderni evropski državi demonizira lastna kultura – evo, tako. Po korakih. En referendum naenkrat.
Najbolj ironično pri vsem skupaj pa je, da je ta zakon – če bi bil sprejet – pravzaprav popravljal Titov zakon, relikt prejšnjega sistema. Zakon, ki ga je država desetletja tiho vlekla za sabo kot zarjavelo prikolico, ker se nikomur ni ljubilo narediti reda. In ko je končno prišel nekdo, da to uredi? Bum! Referendum. In bum! Kričanje o privilegijih.
Ker v Sloveniji še vedno velja pravilo: bolje, da nihče nima nič, kot da ima nekdo nekaj. Zmoremo biti majhni, ozkogledi in politično motivirani. Da, gospe in gospodje, to je tista “večinska volja ljudstva”, na katero se tako radi sklicujejo. Na istem nivoju kot volja, da se kulturni dom zamenja za trgovski center. Pa da se preimenuje ulice. Pa da se izbriše, kar ni po “našem”.
In potem se čudimo, zakaj mladi bežijo, zakaj je kultura obrobna, zakaj so pesniki v gostilnah, ne pa v šolah.
Ampak ni panike. Bomo še vedno peli o tem, kako je nekoč bilo lepo. Kako smo nekoč brali knjige. Kako smo nekoč imeli duh. Saj veste – duh Tita. Ostaja z nami. Samo da danes nosi kravato, bere iz strankarskega PR-a in misli, da je domoljubje izgovor za zavist.