Slovenija, dežela pekarn in bureka

Zadnje čase opažam v Sloveniji zanimiv fenomen – lokali, ki so dolga leta samevali, so sedaj postali domače pekarne in prodjalane bureka! Če sem pred desetimi leti razmišljal o tem, zakaj tega ni pri nas, ko pa sem vsako leto na morju gledal v ta fenomen, sem sedaj presenečen, ker sem izza vsakega vogala čaka pekarna. In v njih ne prodajajo zgolj kruha, žemelj, buhtljev, rogličev, zavitkov.. Ampak imajo tudi ponudbo hot-dogov, burekov, pizz… Vse, kar si kdorkoli zaželi.

Verjetno je tujcem, ki v Slovenijo pridejo z vlakom, prav simpatično, ko so vsi lokali na Miklošičevi ulici, lokali s hrano – večinoma burek in kebab. In vsakič, ko se mimo peljem, jih je več. Po drugi strani je v Šiški cel koridor pekarn, ki so zrasle preko noči in prav tako povsod drugje.

Ali lahko iz tega sklepam, da so pekarne in burek totalno “in” biznis ali pa je to zgolj posledica situacije, v kateri sedaj živimo in ljudje zapravljajo denar zgolj za to osnovno hrano?? Glede na to, da se lastniki pekarn prevažajo z zelo dobrimi vozili, bi rekel, da je to biznis, ki je trenutno “in”. O tem, kaj se bo zgodilo čez par let, ko bodo ljudje ugotovili, da kruh v bistvu ni zdrav in bodo začeli uživati druge stvari – če sam ne bi jedel “horseburgerja”, bi bil kruh na mojem jedilniku približno enkrat mesečno, niti ne bom razmišljal. No, za njimi bodo ostale prazne izložbe, predvsem pa bodo ljudje hodili po kruh v trgovine, kot smo to počeli nekoč – pred invazijo pekarn na Slovenijo.

p.s.: ali obstaja kje kakšen podatek, koliko je pekarn in “burekdžinic” v Sloveniji?

restavracija_divino_02

  1. Ne vem , koliko je burekdžinic, obstaja pa seznam goljufivih pekarn. In je kar dolg. Na njem pa se nahaja tudi pekarna znanega tv obraza ;)

    1. To ni seznam goljufivih ampak vseh tistih, ki so jih pregledali

  2. Vsekakor so na sezanmu zato, ker jim nekaj ne štima. Bodisi sanitarno, ali pri surovinah. Najpogosteje kar oboje.

  3. To niso nobene “domače pekarne”, ampak “shqip shop”.

    Domače pekarne, ki so v A in D na vsakem vogalu (ja, Döner kebab pravtako), lahko v SI iščeš z lučjo pri belem dnevu.

    V glavnem, Albanci so fejst ljudje, in njihov burek in sladoled je OK,
    ampak njihov “kruh” in podobno pa sucks big time.

    Kruh, ki ne splesni (niti po 10 dneh), zame ni kruh.

    Mimogrede, zgornji izraz ni moje avtorsko delo.
    Izhaja iz humorne pesmice enega boljših hrvaških estradnikov:

    “Shqip shop,
    vozim na koljica,
    najbolji sladoljed
    na cela okoljica.”

  4. Pa še en podoben fenomen je opazit, vsaj v Mariboru:

    Odkup zlata. Na najboljših lokacijah. V vsaki ulici.

  5. “O tem, kaj se bo zgodilo čez par let, ko bodo ljudje ugotovili, da kruh v bistvu ni zdrav in bodo začeli uživati druge stvari – če sam ne bi jedel “horseburgerja”, bi bil kruh na mojem jedilniku približno enkrat mesečno, niti ne bom razmišljal.”

    Ti je res treba bit tak pesimist in cinik? Dokler jim laufa, super, ko jim pa ne bo, bojo pa kej novega stuhtal.

Komentarji so zaprti.