Nič ne zamujate, če ne poznate pomena besed rizz, flex, sigma, skibidi, … Mogoče to zgolj pomeni, da nimate doma mladoletnega otroka, ki s svojimi vrstniki komunicira v “slengu,” ki ga je pobral s tiktoka oz. iz memejev, ki se pojavljajo na internetih. Ali pa to pomeni, da imate doma mladoletnika, ki pa ne sledi “novodobnim” trendom interneta in se raje ukvarja s čim drugim.
- Limke in gaserji / kdo so to?
- Nekomu se je tole očitno zdelo smešno / potujem s trdim
- Zakaj Ljubljana ne postane mesto muralov?
Ko sem v začetku leta prvič slišal besede rizz in flex, sem si jih seveda interpretiral po svoje. Narobe. Itak. Kako drugače bi lahko bilo, saj sem “boomer,” ki itak ne šteka. Ko so mi poskusili razložiti pomen teh dveh besed, pa sem ugotovil, da je pomen odvisen od interpretacije. Ampak vseeno smo na koncu prišli do tega, da rizz pomeni karizmo oz. tudi čar (charm), medtem ko flex ne pomeni upogibanja, ampak pomeni postavljanje ali hvaljenje oz. v “boomerskem” žargonu je to “kurčenje”.
Potem je minilo nekaj časa in sta dve novi besedi prišli mimo mene. Sigma in skibidi. V svojem slogu sem sklepal, da bi bila sigma lahko kaj povezana z bratovščina na ameriških univerzah ali pa kakšna povezava z etimologijo besede, pa vendar sem se motil. Sigma je nekaj, kar je v “boomerskem” žargonu kul.
Skibidi pa je druga zgodba, kjer se zopet krešejo mnenja. Namreč skibidi naj bi bilo nekaj, kar ni kul. Kar je lahko slabo. Pa vendar ni vedno slabo, saj je odvisno od same uporabe besede v besedni zvezi. Izvor besede povezujejo z memejem skibidi toilet, ampak jaz tega preprosto ne razumem.
Zakaj pišem o tem. Ker v nekem trenutku ugotoviš, da se svet spreminja zelo hitro. In če sem pred 35 leti, ko sem bil jaz najstnik, uporabljal besede kul, mega, tudi špon ali pa “džazn,” so sedaj te besede zamenjale povsem druge besede. Ki pa se spreminjanjo zelo hitro in v skladu z novimi trendi, ki jih narekujejo interneti in memeji, ki se pojavljajo na njih. Če sem pred letom pisal o “limkah in gaserjih,” se zavedam, da sedaj tega verjetno nihče več ne uporablja.
Kdor ne gre s časom, s časom gre. Jaz pa sem vesel, da sem tako “oldskul,” da uporabljam že zdavnaje prežvečene besedne zveze, ki pa jih vsi razumejo. Za razliko od skibidija in podobnih, kajne?