Zakaj imamo moški krajšo življenjsko dobo? Zakaj moški umremo 6 let prej kot ženske?
V večini kultur in družb je vzrok prehitre smrti v večini primerov bolezen, ki jo povzroča stres, tako da oslabi imunski sistem.
Stres je eden izmed ključnih faktorjev, da moški umremo toliko prej kot ženske. Zelo pogosto slišimo, da ženske delajo za nižje plačilo, v slabših okoljih itd. A ko je The Jobs Rated Almanac naredil raziskavo, rangiral 250 delovnih mest od najslabšega do najboljšega glede na kombinacijo plače, stresa, delovnega okolja, varnosti, fizičnih zahtev itd, so ugotovili, da 24 od 25 najhujših, najslabših, najbolj nevarnih delovnih mest zasedajo moški.
Vsa ta najbolj nevarna delovna mesta imajo samo eno stvar skupno, 95-100% jih zasedajo moški.
Poskušaj poiskati kakšnega od teh moških, ki globoko počiva?!?
Iz Ronalda Reagana so se posmehovali, ker je prakticiral popoldanske počitke, dremanje.
Deepak Chopra v uvodu svoje knjige Grow Younger, Live Longer piše nekako takole: “Če želiš poznati človekovo vedenje v preteklosti, si poglej njegovo telo (rezultate) danes. Če želiš poznati človekovo telo (rezultate) v prihodnosti, si poglej njegovo vedenje danes.”.
Telesni in duševni nemir povzročata bolezni in pospešujeta staranje. Globoki telesni in duševni počitek pomlajuje. to verjetno danes čivkajo že ptički.
Globok telesni in duševni počitek je eden od korakov k pomladitvi in daljšemu/boljšemu življenju.
Verjetno ni potrebno posebej poudarjati, da spočito telo spodbuja ustvarjalnost, obnovo in pomlajevanje, a ne.
Mind/body medicina trdi, da sta telo in um eno, zato se tudi telo globoko spočije, če um počiva.
Avtor se v knjigi sprašuje: “Kako to, da nekateri ljudje zaradi stresa zbolijo, drugi pa celo umrejo?”.
Ja, mogoče je razlog v odzivu “boj ali beg”. To je odziv, ki je v pradavnini ljudem pomagal preživeti v nevarnih situacijah (človek je bil stalno buden in pozoren, da ga ne požre kakšna divja zver). In je koristen še danes (človek je buden in pozoren ko prečka cesto, da ga ne povozi kak brezobziren voznik, ki divja).
Tovrstni pritiski povzročajo določene odzive v telesu. Kot so povišan krvni pritisk, povišan pulz. Dolgotrajen takšen pritisk/stres lahko povzroči kronično povišan krvni tlak, infarkt, rano na želodcu, raka, napade strahu, nespečnost ali depresijo.
Ali drugače povedano, posledice tega odziva “boj ali beg” ali po domače posledice stresa pospešijo staranje in povzroči, da postanemo bolj dovzetni za bolezni. Če jih ne znamo sprostiti nam škodujejo.
Nasprotje odziva “boj ali beg”/stresa pa je umirjenost.
Deepak Chopra priporoča 20 minut umirjenega zavedanja (meditacija v sedečem položju z zaprtimi očmi) 2x na dan. Najboljše je zjutraj, ko se prebudite in potem znova v poznem popoldnevu ali zgodaj zvečer.
Umirjeno zavedanje je stanje v katerem naše telo-um globoko počiva, zavest pa je budna.
In ker je vsak človek individuum, vsakemu verjetno ustreza kaj drugega.
Jaz sem celotno zadevo malo prilagodil sebi. Namesto 2 si privoščim 1 globoki počitek/umirjeno zavedanje ali kot mu jaz rečem POWER NAP. In to 1x na dan v dolžini 60 minut. Zadevo sem si prilagodil povsem iz praktičnih razlogov. In bolje mi ustreza tak način.
Jaz ne meditiram. Ampak si dam slušalke v ušesa in narihtam kak hipnotični trans.
Pravijo da imajo 1 ura meditiranja in 1 ura hipnotičnega transa ter 1 ura spanja zelo podoben, če ne celo enak učinek.
Sam ugotovi kaj in kako ti najbolj ustreza.
Simper fidelis,
-5er
ps: Kdo je sploh Deepak Chopra? “Poznan je kot eden izmed največjih strokovnjakov na svetu s področja mind/body medicine…”
Deepak Chopra ima zelo zanimiv vzorec spanja. Ob 22h gre spat, 45 min spi in nato “vstane” in 30 min meditira. To ponavlja izmenično do 4h zjutraj, ko zadnjič 30 minut meditira in gre pokonci. In Deepak je človek, ki na leto prebere 500 knjig, 5 jih napiše, vodi Chopra center (2 v ZDA), vodi seminarje itd. Ravno ko sem bil v Chopra centu v Kaliforniji na izobraževanju je praznoval rojstni dan. Nekje zelo zelo blizu 60, a izgleda sigurno 10-15 let mlajši.
Zanimivo. Sam zdaj že nekaj let prakticiram spanje 3 + 3. Tri ure popoldan in tri nekje od 22. do 01. in čeprav se nekateri prijatelji in znanci ob tem zgražjo kako sploh lahko tako dolgoročno živim. Sam ne čutim pomanjkanja fizične niti psihične volje. Ugotovil sem in tudi bral, da se spanje pač prilagaja glede na posameznikove navade in da ljudje, ki nekaj časa prakticirajo prakso krajšega spanja tudi veliko prej zapadejo v globok spanec in se potem hitreje iz njega vrnejo. Počutim se trenutno odlično (če se mi seveda ne zgodi, da omenjeno kvoto kakorkoli dodatno znižm) in upam, da si dolgoročno gledano s tem ne delam velike škode. Čas bo pokazal.