Pravica do materinščine je osnovna človekova pravica. Nekatere jezike govori 50 in več milijonov ljudi: kitajščino, španščino, angleščino, arabščino, ruščino, … , medtem ko nekatere govori zgolj peščica. V spomin na ubite študente, ki so 21. februarja 1952 v Bangladešu protestno zahtevali uradno rabo njihovega maternega jezika, bengalščine, so Združeni narodi 21. februar izbrali za mednarodni dan maternega jezika.
- Kako se pišeta božič in novo leto / vesel božič in srečno novo leto
- Uporaba s in z, predlog s z in uporaba k in h
- Uporaba k in h / kdaj uporabim K in kdaj uporabim H – pred besedo?
Po ocenah jezikoslovcev naj bi bilo med 4.000 in 10.000 govorjenih jezikov na svetu, vendar narečja v teh številkah niso upoštevana. Po ocenah naj bi bi ob slovenščini imeli v Sloveniji še več kot 50 drugih maternih jezikov.
Po podatkih iz leta 2002, ko je bil opravljen zadnji terenski popis prebivalstva so številke glede materinščine za Slovenijo sledeče:
- blizu 88 % prebivalcev Slovenije je takrat izjavilo, da je njihova materinščina slovenski jezik
- več kot 8 % prebivalcev Slovenije je kot materinščino navedlo enega od jezikov narodov nekdanje Jugoslavije
- 0,6 % prebivalcev Slovenije je sporočilo, da je njihova materinščina italijanščina (3.762 govorcev) ali madžarščina (7.713 govorcev), torej eden od jezikov narodnih manjšin v Sloveniji
- za 0,2 % prebivalcev Slovenije je bila jezik njihovega domačega okolja romščina (3.834 govorcev)
- za 0,1 % prebivalcev Slovenije je bila materni jezik nemščina (1.628 govorcev)
- približno 3 % prebivalcev Slovenije pa na to vprašanje niso odgovorili (domnevamo lahko, da so bili med temi tudi taki, ki so v domačem okolju uporabljali enakovredno več kot en materni jezik)
Podatki za zapis so s spletnega mesta STAT.si – vir