Sem za JEK2. Potrebujemo električno energijo in v prihodnosti jo bomo še veliko več. Vendar izkušnje okoli projekta TEŠ6, ko sta skupaj stopila levi in desni pol in smo investicijo krepko preplačali, sedaj pa gre vse skupaj v franže, v meni vzbujata čudne občutke. Ko sta levi in desni pol na isti strani, se moramo davkoplačevalci prijeti za denarnice in malce bolj poglobljeno razmisliti o vsem skupaj. Predvsem pa potrebujemo informacije, ki jih je sedaj premalo na voljo, kljub temu da so v igri že milijonske vsote za komunikacijo tega projekta.
- Ali Slovenija potrebuje novo jedrsko elektrarno? Bojan Ambrožič prikaže dejstva o tem
- Kaj se zgodi, če elektrike ni / Slovenija potrebuje #JEK2
- Člani Društva jedrskih strokovnjakov odgovarjajo na vprašanja o Černobilu
Referendum o JEK 2 bo 24. novembra. Gre za posvetovalni referendum, ki ni obvezujoč, bo pa politika z njim preverila stanje med ljudstvom. Mogoče bodo v tem času tudi javnosti predstavili informacije o samem projektu, saj sedaj smo premalo obveščeni, da bi se lahko odločali o enem izmed najpomembnejših in najdražjih projektov v zgodovini Sloveniji. Tudi v primeru TEŠ6 je bilo podobno. Premalo informacij, ko pa bo bile informacije na voljo, pa je bil projekt že “predaleč,” da bi ga ustavili vsaj tako sta nas takrat prepričevala Borut Pahor in Matej Lahovnik in cel kup politikov z desnega pola.
Investicija v JEK 2 naj bi se gibala med 8.000.000.000 in 15.000.000.000 evrov. Milijarde so to, in to ni ravno zanemarljivo, kajne? V bistvu skoraj desetkrat več, kot je bila investicija v TEŠ6, pa se vsi zavedamo, kaj vse se je dogajalo s tistim projektom in kdo si je mastil prste ob tem. Koliko provizij je romalo v katere žepe, pa ne bomo izvedeli, ker so pač določeni akterji poskrbeli, da so stvari zastarale.
Ko se enkrat opečeš, si drugič bolj previden. In verjamem, da nisem edini, ki tako razmišlja, čeprav se verjetno vsi zavedamo, da potrebujemo nove vire električne energije, saj obstoječi in obnovljivi viri ne bodo dovolj, še posebej, če se bomo še naprej šli zeleni prehod in se vsi preklopili na električno energijo.
Pred referendumsko nedeljo si želim informacij o tej investiciji. O tem, kdo bo vodil ta projekt, kako bo financiran, kdaj se bo investicija povrnila, predvsem pa si želim, da se o tej temi pogovarja stroka, in ne tisti, ki so pač zgolj za, ker vidijo svoje interese, in tisti, ki so proti, ker so pač vedno proti.
Predvsem pa si želim, da je čim manj politikov vpletenih v to zgodbo okoli JEK 2, kajti njim je precej težje zaupati kot pa ljudem, ki so iz “foha” in so jim stvari jasne.
JEK so začeli graditi leta 1975. In ga prvič zagnali leta 1983. Če ne bi bilo Staneta Kavčiča, mi ne bi imeli jedrske elektrarne in bi bili precej odvisni od tujih virov električne energije. Pri predikcijah o gradnji JEK 2 bi se vse skupaj gradilo dlje časa?!? Ja, prav ste prebrali. V letu 2024, ko so na voljo povsem drugačni stroji in “mašinerija” se gradi dlje časa.
Si za JEK 2?
Seveda je vse to res – in razpis referenduma brez informacij je “motna zadeva” – a ne ustavi se že pri tem; Govora je bilo tudi o “geostrateških” spremembah in “da bomo imeli domač vir energije”… pa naj dopolnijo še to – če bomo že imeli elektrarno, kje bomo dobivali gorivo zanjo? Kako dolgo in po kakšnih cenah? Kje bomo odlagali odpadke? Se nam nekoč v prihodnosti v EU peljejo kakšni davki ali “kuponi” za povzročeno radioaktivnost in bomo spet plačevali oz resno preplačali eno same energije?
Skratka… kup neodgovorjenih dilem – za odločitev pa sprašujejo javnost. Medtem ko je najbrž vsakemu oslu jasno, da je to tema za strokovnjake s področja, ki morajo za svojim mnenjem stati z imenom in priimkom.
Za JEK2 in za javno dostopnost verodostojnih informacij ter transparentnost pri izvedbi.
Pa še kakšno mnenje kakega mednarodnega strokovnjaka glede optimalnih možnosti, predvidenih stroškov, rokov in pričakovanega časa amortizacije naložbe. Potem se pa že lažje pogovarjamo. Dokler smo pa samo na “Nujno jo rabimo in to takoj zdaj, pod kakšnimi koli pogoji” vs “Samo nuklearke ne ker je draga, nevarna in hud bavbav” pa ne debata ne referendum nimata nekega smisla. Z glasovanjem bomo izmerili kvečjemu marketinški doseg in populistično naravnanost posamezne opcije.