Ja, naslov je lahko za marsikoga smešen, zame pa je bil realna situacija, s katero sem se soočil, ko sem želel iti na pregled k svojemu izbranemu zdravniku, pa nisem vedel, kdo je to?! Se sprašujete zakaj? Stvar je preprosta – zelo redko hodim k zdravnikom – danes sem ga obiskal po šestih letih (če ne štejem tehničnih pregledov za službo, ki so nekaj drugega). Kako se lahko zgodi da nekdo ne ve, kdo je njegov izbrani zdravnik?
Preprosto! V Zagorju sem imel vse življenje eno zdravnico, katero sem obiskoval zelo poredko. V nekem trenutku pa sem ugotovil, da je vseeno ona zdravnica za otroke in da jaz to že precej let nisem več. In ker sem potreboval novega izbranega zdravnika, sem dobil nasvet kolega, ki mi je predlagal zdravnika v Ljubljani. To je bilo leta 2005, ko sem bil nazadnje pri njemu. In v tem času sem seveda pozabil, kako se moj zdravnik piše, kot tudi kje ima ordinacijo (no, v zagovor – približno sem vedel, kje je njegova ordinacija).
V zadnjem tednu sem se precej ukvarjal z odkrivanjem svojega izbranega zdravnika, pa vendar nisem imel sreče. Danes sem šel na svojo izpostavo ZZZS, kjer sem želel da se preveri, katerega zdravnika sem izbral in kje je sedaj moja zdravniška kartoteka. Seveda vsa stvar ni tako preprosta, da bi bilo to zapisano na kartici, oz. da bi lahko prijazna uslužbenka to prebrala s kartice – potrebno je bilo kar nekaj iskanja, da sem končno dobil ime in priimek izbranega zdravnika.
Vendar se v tem primer stvar še ni končala, kajti v podatkih, ki jih je pridobila uslužbenka ni bilo naslova zdravnika. In potrebno je bilo iskanje še tega podatka – na srečo obstaja “imenik” zdravnikov v Sloveniji, kjer sem tudi našel naslov svojega izbranega zdravnika in posledično sem ga danes lahko obiskal.
Jeap, najlažje boste prišlo do podatkov o izbranem zdravniku, če se oglasite na svoji izpostavi ZZZS, kjer vam bodo rade volje pomagali. In ja, vem, da je čudno, da ne veš kdo je tvoj zdravnik!
Temu bi se lahko enostavno izognil tako, da bi šel do poljubnega zdravnika (ki sprejema nove paciente) in ga vzel za izbranega zdravnika.
To lahko storiš kar pri prvem pregledu pri njemu.
Zdravnik ne zahteva že takoj ob prvih pregledih kartoteke, razen če bi šlo za kakšno komplicirano zadevo.
Zdravnika lahko zamenjaš vsako leto (no questions asked),
če pa imaš tehten razlog (recimo selitev), pa tudi prej kot v enem letu.
Zakompliciralo bi se lahko kvečjemu po pregledu, če bi sestra tebi naročila, da prejšnjemu zdravniku javi, naj jim pošlje kartoteko. Ampak po mojem mnenju je to njena naloga.
Btw, ko si že omenil otroško zdravnico. Zelo verjetno imaš tudi “Kartoteko učenca” ;-)
Jaz jo imam.
Šele zdaj sem videl tole objavo…
Podatki o osebnem zdravniku so v sistemu online ZZ (pred 2010 so bili tudi fizično zapisano na kartici zdravstvenega zavarovanja) in n+bi jih na zavodu morali biti sposobni izpisati….
Sedaj pa tako lahko te podatke tako in tako preveriš (z uporabo digitalnega potrdila) na spletni strani ZZZS-ja https://zavarovanec.zzzs.si/wps/portal/portali/azos/e_storitve_zzzs (Vpogled v moje podatke).
@simon: hvala! bo se kdaj komu prislo prav