Imeli bi socializem, vendar živeli bi v kapitalizmu. Nekako tako bi lahko opisal shizofreno stanje v Sloveniji zadnjih 20+ let. V Sloveniji je najemnik bolj zaščiten od lastnika stanovanja in potem se sprašujemo, zakaj se lastniki ne odločajo za dolgotrajno oddajanje svojih nepremičnin? Isto velja tudi v odnosu med delavcem in lastnikom podjetja. In nekateri to s pridom izkoriščajo.
- Matej Tonin je v socializmu hodil po banane v Celovec / Tonin je letnik 1983
- Hiša za 180.000 evrov brez kredita in promocija strani denar na dlani
- Zakaj se ministrstva iz centra ne preselijo v poseben objekt na obrobju Ljubljane?
- Sicilija / z avtom ali letalom na Sicilijo
Že pred mnogimi leti smo se odločili, da ne bomo več živeli v socializmu. Ampak pravice, ki so jih ljudje imeli v socializmu, bi še vedno imeli in jih s pridom izkoriščali. Razumem, da so bila prva leta demokracije za marsikoga stresne in da je bilo prilagajanje težko, vendar po 30 letih ljudje še niso preklopili svoje miselnosti in še vedno vztrajajo v vzorcih preteklosti.
V teh dneh sem že parkrat naletel na srce parajočo zgodbo, ki jo je v javnost plasiral 24ur. 7-članska družina bo ostala brez najete strehe nad glavo, ker se je lastnik stanovanja odločil, da bo prodal stanovanje, in kupec stanovanja se je odločil, da bo s svojim stanovanjem imel lastne račune. Še več, tako kot veleva zakon, je poiskal drugo stanovanje za najemnike, vendar jim ni bilo povšeči. In jim je poiskal še eno podobno. Vendar tudi to ni bilo po njihovih željah. Kajti njim je povsem ok v tem, v katerem smo.
Tukaj pridemo do tega fenomena, ki je prisoten v Sloveniji. Lastnik stanovanja ima manj pravic kot najemnik. In če gre za dolgotrajen najem, ima lastnik lahko ogromne težave, kako spraviti najemnika iz stanovanja. Primeri z golobi izpred let so bili samo začetek in takšnih zgodb je ogromno. Zakon je pač na strani šibkejšega, čeprav v sedanji ureditvi ločimo javno in zasebno lastnino. Vsaj občutek imam takšen.
Ob tej prej omenjeni srce parajoči zgodbi se mi zastavlja preprosto vprašanje – zakaj mediji dajejo pozornost zgolj eni strani in ne obema. Ali ni to smisel novinarstva? Ali pa je pač smisel novinarsta to, da delajo zgodbe, ki delijo bralce?
Kot nekdo, ki je krepko na strani socialne države, se vseeno zavedam, da je privatna lastnina nekaj drugega kot javna lastnina. Ampak nekateri na to gledajo povsem drugače. In primerov, ko si ljudje po svoje predstavljajo zakone, ker so oni v situaciji, ko bi morali karkoli spremeniti, je ogromno. Takrat pridejo na pomoč mediji, ki enostransko predstavijo zgodbo, in ljudje ne dobijo niti vpogleda v celotno situacijo in kaj je dejansko sploh res.
Ampak koga še briga za resnico, kajne? Če je dovolj zgodba, ki prinese klike in “klanje” v komentarjih. Predvsem pa bi bil v letu 2024 čas, da se mogoče spremeni zakonodajo – sploh tiste dele, ki bi bili bolj primerni za čas, v katerem živimo, in bi se prilagodili razmerem. Sploh če kdo v tej deželi vidi dlje od konice svojega nosu in če želi, da se karkoli spremeni. Ampak vse bolj imam občutek, da je vsem povsem ok ta “status quo” in da je to to, kar imamo in bomo imeli od države.
Stvar je bila jasna za kupca, sedaj lastnika nepremičnine, da kupuje stanovanje, ki je “obremenjeno” s Pogodbo o dolgoročnem najemu. In to je bilo znano ob prodaji, kjer je morda novi lastnik celo zaradi tega iztržil boljšo ceno.
Ko se pogodba izteče, pa bo prosto razpolagal z nepremičnino. Obstaja tudi pravni instrument notarske pogodbe, kjer so izvršitve takojšne, ko pogodba ni spoštovana – torej v primeru neplačila najemnine,… in lahko takoj izseliš najmenika.
Če najemnik ima pogodbo do leta 2027 mu mora lastnik stanovanja najti podobno stanovanje.
Oz. kot pravi zakon:
“Če najemnik ne krši določil najemnega razmerja, lahko lastnik najemniku odpove najem le, če najemniku priskrbi drugo primerno stanovanje. Najemniku se zaradi tega njegov položaj iz najemnega razmerja ne sme poslabšati”
in še in še …. ter na koncu:
V kolikor se lastnik in najemnik ne strinjata glede primernosti novega stanovanja, o tem odloči sodišče v nepravdnem postopku.
Ampak ko pride tako daleč pa bo trajala pravda minimalno do leta 2027.
Da je najemnik bolje zaščiten kot najemodajalec je floskula, ki jo prodajajo samo ljudje, ki imajo svoj stanovanjski problem rešen. V realnosti je veliko več najemnikov, ki trpijo v neživljenskih razmerah, plačujejo ogromne zneske za luknje, in vsak dan živijo v strahu pred izselitvijo.
Pravtako, vsak ki pravi, da so delavci bolje zaščiteni kot lastniki podjetij nima pojma o pojmu.
Dragi Roni, malo te zanaša levo, malo desno, kamorkoli pa te zanese je gotovo samo nekaj… Zagotovo gre za neumno razmišljanje.
Tocno tako, novi lastnik je vedel, s cim je obremenjena nepremicnina, tako da tukaj ne more narediti nic, dokler pogodba velja. Tukaj imajo prav najemniki in seveda se vedno najprej v nekem razmerju zasciti sibkejsega. Vedno vecje bedarije pises.
Ja, medijem so glavni le kliki/ogledi, tako da “pluvanje” lastnikov stanovanj je zanje boljse, saj so taki, ki ne oddajajo stanovanja v manjsini. Sicer pa ja, potrebovali bi popolnoma nov zakon, ki sciti obe strani do dolocene mere, prav tako pa potrebujemo popolnoma nov gradbeni zakon, ker trenutno kupci novih stanovanj nimajo skoraj nobene zascite…