10. september sta leta 2002 Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Mednarodna zveza za preprečevanje samomora (IASP) določili za svetovni dan preprečevanja samomora. Samomor je še vedno tabu tema in o samomoru se ne pogovarjamo. Prav tako pa si tisti, ki potrebujejo pomoč, le te ne poiščejo.
- Evtanazija ni enako samomor / jaz sem za dostojno smrt in podpiram evtanazijo
- Samomor učenke Osnovne šole 8 talcev Logatec / odraz stanja v naši družbi
- Je čas za virtualni samomor?
Zaskrbljujoč bi moral biti podatek, da je za posledicami samomora v letu 2023 umrlo 358 oseb (295 moških in 63 žensk). Samomor v Sloveniji predstavlja velik problem in Slovenija sodi med tiste države, ki so zaradi samomora bolj ogrožene.
Zakaj pisati o samomoru? Ker je del našega življenja. Ker pogovor o samomoru in težavah, ki pripeljejo do tega, ne bi smel biti tabu in nas ne bi smelo biti strah govoriti o tem. Pa vendar je samomor še vedno stigmatiziran. Vendar se je potrebno zavedati, da se te stvari dogajajo, in če si zatiskamo oči, ti problemi ne izginejo.
Verjetno je vsak od nas pomislil, da bi končal vse skupaj, ker bi bilo tako pač lažje. Ker soočanje s težavami je pač nekaj, kar marsikdo ne prenese. Ko sem se sam zaciklal v teh mislih, sem spustil vse iz rok in šel tečt, kolesari, ali pa na izlet v hribe.
Toliko časa, da sem bil fizično tako utrujen, da so se možgani začeli ukvarjati s povsem drugimi stvarmi in so šle misli v drugo smer. Meni je uspevalo, marsikomu pa ni.
Sploh v sedanjosti, ko nam družbena omrežja ne prinašajo samo zabave, ampak marsikatero žalostno zgodbo, o kateri pa ne bomo izvedeli ničesar, saj o tem pa ja ne bomo pisali na Facebooku, kajne?
Napaka. Zakaj pa bi bil samomor tabu tema? Ker ne obstaja? Dejstva so drugačna in tudi mladi v Sloveniji storijo samomor, ker ne vidijo izhoda, predvsem pa ne najdejo besed ali pa ljudi, s katerimi bi se lahko o tem pogovarjali – starejše generacije so bile vzgojene v duhu, da se ne “jamra”.
Namesto da obsojamo, bi morali poskusiti razumeti. In zato je prav, da se o teh stvareh pogovarjamo s svojimi prijatelji, ko vidimo, da se jim svet sesuva pred njihovimi očmi. Je pa dejstvo, da je težko začeti pogovor o tem.
Mogoče pa je danes čas, da zaupate komu svojo zgodbo, predvsem pa pokažete, da ste iz krvi in mesa in da pogovor o samomoru ne sme biti več tabu tema!
Kje najdete pomoč (vir)?
- za mlade projekt #tosemjaz
- 116 111 / TOM – telefon za otroke in mladostnike (vsak dan med 12. in 20. uro)
- 116 123 / Zaupni telefon Samarijan in Sopotnik (24h/dan)
- 01 520 99 00 / Klic v duševni stiski (vsak dan med 19. in 7. uro zjutraj)