Donald Trump, nekdanji in bodoči predsednik ZDA in eden najbolj polarizirajočih politikov sodobnega časa, je ponovno poskrbel za razburjenje z domnevnim predlogom o priključitvi Kanade k ZDA. Čeprav na prvi pogled zveni kot provokacija ali celo politična satira, so Trumpove izjave pogosto presenetljive in seveda vedno sprožijo široko razpravo.
- Zakaj Janez Janša sramoti Slovenijo na twitterju s podporo Trumpu, slovničinimi napakami in označbo napačne osebe
- Melania je z Donaldom Trumpom zaradi njegove osebnosti / Trump v dveh letih plačal le 750 dolarjev davka
- Ko svetovno politiko furajo na pol dementni ljudje / Predsedniške volitve v ZDA / Joe Biden vs Donald Trump
V enem izmed svojih govorov je Trump naj bi poudaril, da imata ZDA in Kanada dolgo zgodovino prijateljstva, skupnih vrednot in geografskega povezovanja. “Kanada je že zdaj naš najpomembnejši trgovinski partner, naša severna soseda in kulturno podobna ZDA,” naj bi dejal. Po njegovem mnenju bi bilo logično, da bi obe državi združili moči tudi politično in gospodarsko. Dodal je, da bi priključitev Kanade ZDA lahko okrepila obe državi, saj bi omogočila večjo sinergijo na gospodarskem, vojaškem in političnem področju.
Reakcije doma in v tujini
Predlog, ki bi pomenil konec kanadske suverenosti, je naletel na ostre odzive na obeh straneh meje. Kanadski premier Justin Trudeau je v odzivu na Trumpove besede dejal, da je Kanada ponosna na svojo neodvisnost in da ne vidi potrebe po tovrstnih spremembah. “Kanada je suverena država s svojo identiteto, ki jo ne bomo zamenjali za ameriški sistem,” je poudaril Trudeau.
Tudi v ZDA so bile reakcije mešane. Medtem ko so nekateri Trumpovi podporniki idejo sprejeli z navdušenjem, saj vidijo v njej potencial za gospodarsko rast in širitev ameriškega vpliva, pa je večina analitikov predlog označila za nerealističnega in težko izvedljivega. Zlasti opozarjajo na kulturne in politične razlike med obema državama, ki bi lahko predstavljale nepremostljivo oviro.
Zgodovinski kontekst
ZDA in Kanada sta že stoletja tesno povezani, vendar sta hkrati ohranili močno ločeno identiteto. Kanada je v svoji zgodovini večkrat zavrnila tesnejšo politično povezavo z ZDA, pri čemer je poudarjala svojo povezanost z britanskim Commonwealthom in svojo edinstveno mešanico francoskih in angleških vplivov.
Trumpov predlog bi tudi zahteval obsežne politične in pravne spremembe. Priključitev Kanade k ZDA bi zahtevala spremembo ameriške ustave, kar bi bilo skoraj nemogoče izpeljati zaradi političnih delitev v Washingtonu.
Trumpov motiv: resen predlog ali politična taktika?
Analitiki se sprašujejo, ali gre pri tem predlogu za resen politični načrt ali zgolj za Trumpovo provokacijo, namenjeno pridobivanju pozornosti v medijih in utrjevanju njegove baze podpornikov. Trump je znan po svojih kontroverznih izjavah, ki pogosto služijo kot način za preusmerjanje pozornosti z drugih tem ali kot sredstvo za testiranje odziva javnosti.
Kanadski odziv: suverenost na prvem mestu
V Kanadi je predlog naletel na enoten odpor. Kanadski državljani, ki so ponosni na svojo državo in njene dosežke, v ideji o priključitvi ZDA ne vidijo nobene koristi. Številni Kanadčani so na družbenih omrežjih poudarili, da so ponosni na svojo univerzalno zdravstveno oskrbo, strožjo politiko glede nadzora orožja in progresivno družbeno politiko, ki jo vidijo kot nasprotje ameriškemu sistemu.
Kaj sledi?
Čeprav je malo verjetno, da bi se predlog kdaj uresničil, je Trumpova izjava ponovno dokazala, kako lahko njegova retorika sproži močne odzive in razprave. V prihodnjih mesecih bo zanimivo spremljati, ali bo Trump nadaljeval s to temo ali pa bo ideja o “združenih ZDA in Kanadi” ostala zgolj še ena kontroverzna epizoda v njegovi politični karieri.
Zaključek: Priključitev Kanade k ZDA je ideja, ki morda pritegne pozornost, vendar je zaradi zgodovinskih, kulturnih in političnih razlik med državama skoraj zagotovo neuresničljiva. Bolj kot resen predlog se zdi še ena izmed Trumpovih potez za provokacijo in krepitev lastne prepoznavnosti.