Pisalo se je leto 2019. Kripto scena je bila že povsod prisotna in povsem naključno sem odkril Pi Network – rudarjenje kriptovalut na mobilnih telefonih. Bolj za šalo kot zares sem se registriral, napisal objavo o tem in potem je vse ostalo zgodovina. Šest let kasneje Pi Network kotira na nekaj kripto borzah, pričakuje pa se tudi njegov vstop na Binance. Cena Pi žetona ni zanemarljiva. Ko sem pogledal število Pi-jev, ki jih imam …
- Pi Network / Pi mining invite code hadhad / rudarjenje kriptovalute na vašem telefonu
- Roaring Kitty po 3 letih mirovanja ponovno povzročil pravo manijo na delniškem in kripto trgu
- Pred 13 leti je Satoshi Nakamoto ustvaril bitcoin
Ko se je pojavil Bitcoin, sem ga “majnal” na svojem MacBooku. Takrat so bili to še začetki in za rudarjenje ni bilo potrebne takšne procesorske moči kot kasneje. V nekem trenutku sem se poslovil od vsega, kar sem “namajnal”, saj mi je odpovedal disk. Se zgodi.
Leta 2019 sem odkril Pi Network. Ideja, da bi izkoristili moč mobilnih naprav, ki so danes zmogljivejše od takratnih prenosnih računalnikov, se mi je zdela zanimiva, zato sem odprl račun. Verjetno sem bil eden prvih v Sloveniji, in prek moje “invite code” povezave (https://minepi.com/hadhad) se je registriralo več kot 500 uporabnikov.
Seveda so bili komentarji večinoma skeptični – da gre za prevaro, da iz tega ne bo nič, da je to pač kripto svet. Ker pa sem dobival del “namajnanega” Pi-ja od vsakega uporabnika pod sabo, se je številka zanimivo višala. Tudi Pi je zasnovan podobno kot Bitcoin – po vsakem obdobju je rudarjenje težje.
Da ne dolgovezim – dolgo časa se ni zgodilo nič in počasi sem pozabil na vse skupaj. V ozadju pa se je dogajalo marsikaj. Ker sem račun registriral s “burner” telefonsko številko, sem nekaj let kasneje, ko sem hotel preveriti stanje, ugotovil, da ne morem dostopati, saj številke nisem več imel, geslo pa sem pozabil. Tako sem za naslednjih nekaj let na Pi povsem pozabil.
Pred tremi tedni pa me kontaktira kolega, ki se je registriral pod menoj, in mi pove, da gre Pi na borzo. Cena naj bi bila 2 dolarja, in če opravim KYC, bodo tudi vsi pod menoj dobili delež. Ti šment! Kako naj to opravim, če nimam več telefonske številke in ne poznam gesla?
Na srečo sem “hrčkar”. Našel sem telefon, na katerem sem vse skupaj začel, ga priklopil na polnjenje in začel iskati informacije o “burner” številki. Povsem po naključju sem odkril, da sem si sam na drugo številko poslal sliko Bleda. In tako sem našel svojo staro telefonsko številko.
Ostalo je le še geslo. Apple ima odlično funkcijo Keychain, ki shrani gesla. Po vrsti sem preizkušal gesla iz tistega obdobja. Imel sem svoj sistem in bil sem prepričan, da mi bo uspelo. Ko sem že skoraj obupal, sem končno uspel – prijavil sem se v svoj račun! Število Pi-jev me je presenetilo, zato sem takoj začel postopek KYC.
Ah, ja. Včasih je res dobro biti “hrčkar”, še bolje pa je biti vsaj malo organiziran. Pi Network še vedno doživlja svoje porodne krče, a stvari se premikajo. Cena Pi žetona je vmes poskočila na skoraj 3 dolarje, trenutno pa znaša 1,65 dolarja. Bolje kot nič, kajne? Še posebej za nekaj, v kar nisem vložil veliko časa in denarja.
Opazil pa sem, da je veliko tistih, ki so takrat “majnali”, zdaj neaktivnih. Mogoče pa bo kdo vseeno odkril, da ga čaka nekaj sto Pi-jev – če se seveda spomni svoje telefonske številke in gesla. In tako bo lahko tudi on rekel, da je nekaj zaslužil s Pi Networkom.
p.s.: število mojih Pijev? Ali je sploh pomembno? Zabavna je bila pot. Ne cilj!
Oj, hvala. Moji PIji so že ene 5 let neaktivni, škoda. Bo pa vseeno, če res bo, skoraj ena dobra plača.
Off topic, a na petkovo katastrofo v WH ne boš nič napisal, bi lahko našega pogumnega miška malo zbodli?
;)
To, kar se je zgodilo v petek – nisem mogel verjeti, da je to realnost. Najprej sem mislil, da je AI …
Celo omrežje PI se dejansko obnaša kot slabo izvednen SCAM. Tudi jaz sem namajnal kar precej, še vedno poznam geslo, še vendo poznam username, uspem se prijaviti v račun, točno vedo kdo sem, ampak število pi kovancev je po njihovo menda nič. Kako vendar, če točno vedo kdo sem?
To pač niso značilnosti ki bi jih moral imeti MIT spinoff resni projekt :)
Oj,
username ti nič ne pomaga. Pomaga ti telefonska številka s katero si se prijavil v sistem. In geslo. To dvoje ti da dostop do tvojega profila.
Mogoče veš kako je z obdavčitvijo teh dohodkov, ki so posledica “rudarjenja”? Kolikor jaz razumem gre 25% dohodka FURSu, ker so coini dejansko pridobljeni z rudarjenjem oz. s potrjevanjem transakcij. Če mogoče kaj veš o tem? :)
Na žalost nimam pojma o tem.