Današnja cena kurilnega olja je 1,431 €. Kljub temu, da se okoli 15 odstotkov Slovencev ogreva s kurilnim oljem, pa vlada ni sprejela nobenega ukrepa, ki bi “priskočil” na pomoč vsem tistim, ki se ogrevajo na takšen način. Zakaj cena kurilnega olja ni regulirana, če se že ne sme spreminjati stopnja davka na ta energent zaradi EU?
- Zakaj je v Sloveniji dizel dražji od bencina / nova cena bencina 1,534 evra in dizla 1,676 evra
- Konec predvolilnih bonbonier / cena elektrike močno navzgor
- Končno je zaposlenim na RTV prekipelo in so v etru izrazili podporo Saši Krajncu
- Zakaj za vožnjo čez Vršič in vstop v TNP država ne pobira ekološke takse?
Ob zadnjih sprejetih ukrepih glede energentov (elektrika, plin, …) , ko se je vlada odločila, da bo znižala stopnjo DDVja, se mi je zastavilo vprašanje zakaj ne posežejo tudi v ceno samega kurilnega olja, ki je še dokaj pogost energent za ogrevanje v Sloveniji?
Zavedam se, da so nekaj EU predpisi, ki “prepovedujejo” nižanje višine DDVja, ampak zagotovo obstajajo kakšni drugačni prijemi s katerimi bi lahko vlada ublažila visoke cene tega energenta, ki se določajo prosto na trgu.
Cena kurilnega olja je bila v začetku leta 2022 pod 1 evro. Sedaj je cena okoli 1,43 evra za liter. Pri 1500 litrih je razlika v ceni 645 evrov, kar ni zanemarljivo, še posebej za tiste, ki si ne morejo privoščiti prehoda na toplotno črpalko ali kakšen drug način ogrevanja.
Glede na to, da se sprejamajo ukrepi za vse državljane, bi pričakoval, da vlada ljudi, ki se ogrevajo s kurilnim oljem ne bo “izpustila” in bo poskrbela tudi za njih.
Rajši naj subvencionirajo še kakšno energetsko sanacijo ali prehod na bolj trajnosten način ogrevanja.