rdeca luc semafor rdeca luc semafor

Zakaj ni kamer na semaforjih in avtomatskega kaznovanja voznikov, ki peljejo skozi rdečo luč?

Par kapljic dežja je recept za katastrofo na cestah po Ljubljani. Ko za pot, za katero sicer potrebuješ 5 minut, porabiš več kot pol ure. Pa vendar ni dež edini recept za katastrofo, ampak ljudje, ki rinejo v križišča kljub temu, da je križišče polno in da se bo vsak trenutek prižgala rdeča luč. Zakaj ni kamer na semaforjih, ki bi kaznovale voznike, ki peljejo čez rdečo luč, in bi se posledično precej spremenile navade ljudi. Predvsem pa bi bilo manj zastojev. No, tudi kakšen policist nekje ob cesti bi bil rešitev, če že zakonodaja ne dopušča kamer.

Vsak od nas je verjetno že opazil, da obstajajo vozniki na naših cestah, ki imajo občutek, da se sonce vrti okoli njih. Za njih ne veljajo pravila, še manj pa “fair play” v prometu. Oni lahko, čeprav je križišče že polno, zapeljejo vanj in posledično povzročijo, da se nihče od tistih, ki imajo zelen semafor, ne bo mogel vključiti v križišče. Posledično to pomeni, da bodo ceste še manj pretočne, kar pomeni, da bodo še daljši zastoji.

Če bi imeli v Ljubljani par kamer na semaforjih, bi se zagotovo vse skupaj spremenilo. Kazen, in to dovolj visoka, je edini način, da se slovenski voznik začne v prometu obnašati drugače. Seveda bi bilo za to potrebno spremeniti zakonodajo, informacijska pooblaščenka bi morala predrugačiti dikcije okoli tega, predvsem pa bi morali najti nekaj “drobiža” za kamere in avtomatsko zaznavo voznikov, ki gredo skozi rdečo luč. Državna blagajna bi se polnila, predvsem pa bi vozniki bili precej bolj tolerantni in ne bi na vsak način rinili v križišče, če je le to polno.

Sistem bi bil povsem avtomatiziran. Kazni bi se same tiskale in odpošiljanje bi bilo prav tako avtomatizirano. Ker digitalizacija in let0 2024. Če imajo lahko takšne sisteme v Italiji, potem bi jih lahko imeli tudi pri nas. Ker to, kar se vsako jutro in v popoldanskih špicah dogaja na cestah po Ljubljani, pač ni niti blizu normalnosti.

Preden se kdo začne hudovati, da sem jaz problem. Ne, jaz sem samo opazovalec, ko se sprehajam mimo kolon vozil, ki stojijo sredi križišča in poslušam hupanje voznikov, ki svojo jezo in gnev stresajo na druge voznik. Včasih so rekli, da če ni, še vojska ne vzame.

Kot sem že zapisal, večkrat. Obstajajo rešitve, ampak odločevalci ne bi posegali vanje in jih predlagali, kajti to pomeni cel kup stvari, ki bi jih bilo potrebno urediti. Naj ljudje stojijo v kolonah in naj se jezijo. Zakaj bi kdorkoli se ukvarjal z njimi in iskal rešitve, kajne?

rdeca luc semafor
rdeca luc semafor
    1. Sem tudi o tem razmišljal. Če bi bil sistem “decentraliziran” oz. vsaka kamera svoj “end point”, bi bilo drugače :)

  1. Dovolj je ze, da imas GSM stalno pri sebi, pa ti lahko sledijo. Dolocena mera paranoje je zdrava, pretiravat pa res ni treba.

Komentarji so zaprti.