Meta, matično podjetje Facebooka in Instagrama, je napovedala ukinitev svojega programa preverjanja dejstev za politične oglase in objave v ZDA. Odločitev je dvignila veliko prahu in sprožila vprašanja o motivih podjetja, saj se zdi, da prihaja v ključnem obdobju pred predsedniškimi volitvami leta 2024. Kritiki opozarjajo, da bi lahko ta poteza neposredno koristila Donaldu Trumpu in drugim politikom, ki pogosto uporabljajo dvomljive ali napačne trditve kot del svoje strategije.
- Ker ne spremlja poročil in Facebooka ni vedela, da mora podaljšati vinjeto
- Ko svetovno politiko furajo na pol dementni ljudje / Predsedniške volitve v ZDA / Joe Biden vs Donald Trump
- Dan, ko so teroristi (Trumpovi podporniki) vkorakali v kongresno palačo v Washingtonu
Zakaj ukinitev preverjanja dejstev? Meta svojo odločitev utemeljuje s potrebo po večji nevtralnosti in svobodi izražanju na svojih platformah. Podjetje trdi, da bodo uporabniki sami presodili, katerim informacijam bodo zaupali, pri čemer bodo vlogo korektivnega faktorja prevzeli neodvisni mediji in družbeni dejavniki. Vendar pa se skeptiki sprašujejo, ali gre za iskreno skrb za svobodo izražanju ali pa za uklanjanje pritiskom določenih političnih skupin.
Trump in Meta: Skrita povezava?
Donald Trump, ki je bil po napadu na ameriški kongres januarja 2021 izključen s Facebooka, je pred kratkim ponovno dobil dostop do svojega računa. To je dodatno podžgalo ugibanja, da se Meta zavestno prilagaja, da bi si povrnila naklonjenost desnega političnega spektra. Trumpova retorika pogosto temelji na senzacionalizmu in širjenju teorij zarote, kar bi lahko v odsotnosti preverjanja dejstev na platformah Meta pridobilo še večji doseg.
Odprava preverjanja dejstev bi lahko imela daljnosežne posledice za javno mnenje in integriteto volitev. Zmanjšanje regulacije pomeni, da bi lahko napačne informacije krožile brez omejitev, kar bi lahko vplivalo na volilne odločitve in še dodatno polariziralo javnost. Hkrati bi lahko Meta s tem izgubila zaupanje progresivnih uporabnikov in družbeno odgovornih organizacij.
Kaj sledi? Analitiki napovedujejo, da bo odločitev podjetja Meta še naprej predmet ostrih razprav in političnih pritiskov. Ameriški zakonodajalci bi lahko zahtevali večjo regulacijo družbenih omrežij, kar bi vplivalo na prihodnje poslovne strategije tehnoloških gigantov.
Meta se tako znajde na razpotju: ali bo vztrajala pri svoji odločitvi in tvegala kritike, ali pa bo v luči pritiska javnosti ponovno uvedla vsaj delne ukrepe za preprečevanje dezinformacij.
Rešitev je Bluesky omrežje! Na njem je kar nekaj tudi slovencev čudno Had da nisi na njem.
Sem sem
https://bsky.app/profile/had.si