Marko Pavčnik je chef in lastnik restavracije Pavus v Laškem. Pavus sem odkril še v času, ko se nisem prehranjeval vegansko. Vendar tudi, ko sem se začel drugače prehranjevati pri njemu ni bila težava z veganskim menijem. Enkrat letno pa je pripravil veganski vikend. Leta 2024 je zasluženo prejel Michelinovo zvezdico. In letos je prvič pripravil veganski vikend v restavraciji z Michelinovo zvezdico. Bilo je vrhunsko!
- Restavracija Pavus / Marko Pavčnik in veganski vikend v Laškem
- Restavracija Pavus / chef Marko Pavčnik in njegov veganski meni #topshi
- Hiša Denk / Zg. Kungota / ena Michelinova zvezdica, chef Gregor Vračko in njihov veganski meni
- Casa Perbellini 12 Apostoli / Verona / tri Michelinove zvezdice, chef Giancarlo Perbellini in njihov veganski meni
- Grič / Šentjošt nad Horjulom / ena Michelinova zvezdica, chef Luka Košir in njihov veganski meni
Ko sem bil prvič na gradu Tabor v Laškem, sem bil še vsejedec. Jedi, ki jih je pripravil Marko, so bili drugačne – poznal se je njegov pristop k kuhanju, predvsem pa eksperimetiranje z različnimi sestavinami, ki jih sicer ne najdemo na jedilnikih. Kljub temu, da bo od prvega obiska minilo že več kot 13 let, pa je Marko še vedno enak – še vedno uživa v kuhanju, še vedno je radoveden in vedno, ko sem pri njemu v restavraciji, sem navdušen nad okusi, predvsem pa naj raznolikostjo jedi, ki jih pripravi.
Pavus kljub temu, da imajo Michelinovo zvezdico, lahko vedno pripravi veganski meni. Super je, če na to opozorite pri rezervaciji mize, saj s tem precej olajšate vse skupaj celi ekipi v restavraciji.
Ta vikend je bil v Pavusu tradicionalni veganski vikend. Na izbiro je bilo od 5 do 10 hodov, ki jih je Marko z ekipo pripravil in testiral par tednov vnaprej. Tokrat prvič v restavraciji, ki se ponaša z Michelinovo zvezdico.
Seveda sem bil tam. Že v petek. Z veseljem sem se prepustil 7-hodnemu meniju in tudi brbončice so bile navdušene. Po vsaki jedi, saj je Marko pripravil povsem drugačen meni, kot ga je imel prejšnje leto. Uporaba sezonske zelenjave, kombinacije okusov, ki jih niti nisem poznal, predvsem pa veliko kreativnosti in izredno lepi krožniki so bili vodilo v skoraj 2 in pol urno večerjo.
Kot sem že večkrat napisal – tudi veganska hrana lahko izgleda lepo. Je zelo okusna, predvsem pa ni potrebe, da bi iskal v veganski hrani živalske okuse.
Marko kapo dol za odločitev, da kljub Michelinki še vedno prirediš veganski večer!